Dlaczego w Zasadzie Pareta 80/20 chodzi o… nasze zdrowie?


Sprawdźmy, czy jesteśmy Sekretor czy Non Sekretor. Od tego może zależeć zdrowie naszych bliskich.


Co to takiego - Zasada Pareta ? To zjawisko z ekonomii i zarządzania, które mówi o tym, iż 20 proc. badanych  obiektów zawsze związanych jest z 80 proc pewnych zasobów. Na przykład: 20% tekstu pozwala zrozumieć 80% jego treści, 20% kierowców powoduje 80% wypadków, 20% ubrań nosimy przez 80% czasu itp…

Ta zasada, ma również zastosowanie w immunologii. Okazuje się, że 80 proc. społeczeństwa należy do wydzielaczy (Secretor), zaś pozostałe 20 proc. - to niewydzielacze (Non Sekretor). 

Pierwsza grupa charakteryzuje się tym, że ich antygeny znajdują się w płynach ustrojowych, czyli wydzielinach ciała. Druga, iż antygeny są wyłącznie w krwiobiegu
Aby się dowiedzieć, do jakiej grupy należymy,  trzeba zrobić badanie na fenotyp Lewis. Koszt, to około 100 zł, ale wiedza czy należymy do pierwszej czy drugiej grupy - bezcenna.
W poprzednich wpisach opisuję przypadki jak na zdrowie i życie bliskich sobie osób wpływa przynależność do tych dwóch rożnych grup.


1 komentarz:

  1. Hmm... a co do tego samochodu, to jak oceniacie sensowność sprawdzenia samochody po VIN, na takiej zasadzie - https://www.historiaszkod.pl/sprawdzenie-vin.html ? To przynosi efekt?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Alchemia Zdrowia